Grafen pomáhá zabránit tomu, aby se z oceli vyhořel

Indiánský výzkumník a jeho partner vynalezli novou technologii, která používá grafen, aby se zabránilo zkorodování oceli.

Hrubování oceli je velkým problémem v automobilovém průmyslu. I když je potahován lakem, je snadné poškrábání a na nárazník se aplikuje chrom. Proces zahrnuje přidání toxických chemikálií

Aby tento problém vyřešil, profesor chemie SUNY Buffalo Sarbajit Banerjee a doktorand Robert Dennis vyvinuli polymerní kompozit obsahující grafen

Grafen je vrstva atomů uhlíku, má hydrofobní a silnou elektrickou vodivost. Tyto vlastnosti umožňují oceli snížit elektrochemickou reakci železného hrdzavého železa, když je vystavena působení vody.

Dva badatelé přidali kompozitní povlak k laku, nanesli ho na ocel a pak ho ponořili do slané vody. V typickém zimním klimatu je směs slané vody a soli a sněhu odlišná a automobil se setkává s autem, takže je velmi účinný jako velmi špatná environmentální alternativa.

Zpočátku lakovaná ocelová deska přežila několik dní ve slaném nálevu. Nicméně úpravou koncentrace a disperze přidaného grafenu mohou Banerjee a Dennis udržovat lak v tomto prostředí po dobu jednoho měsíce.

Banerjee řekl, že chce přidat něco na povlak, který detekuje změny pH vody v blízkosti škrábanců a reaguje s vodou způsobem, který utěsňuje praskliny.

Ačkoli tato technologie je dlouhá cesta od komercializace, některé velké společnosti v ocelářském průmyslu mají také zájem o účast ve studii, zejména Tata Steel, který již financoval experiment Banerjee. Dva vědci obdrželi také granty ve výši 50 000 USD od Newyorského státního institutu pro prevenci znečištění.

Banerjee v tiskové zprávě uvedla, že lak může být vyráběn za použití stávajících zařízení v místní ocelárně.

Na rozdíl od šestimocného chrómu, který se používá k nátěru nárazníků a některých motorů, je graphene netoxický, protože jde o atom uhlíku a nevyžaduje použití silných kyselin a je bezpečný v průběhu celého procesu. Tyto důvody dělají graphene magický materiál pro budoucí elektronické součástky.